NATURALNY OLEJ RZEPAKOWY
Prawdziwy olej rzepakowy tłoczony na zimno
Romans z oliwą znalazł dobrego, jeśli nie lepszego rywala. Nareszcie zaczynamy doceniać produkty które wytwarzamy w naszym kraju. W wielu przypadkach zwycięża nasz zdrowy, tłoczony na zimno z uprawianego w Polsce rzepaku, ciemnozłoty rodzimy olej.
Ciężko jest przeoczyć pola złocistego krajobrazu w wielu regionach naszego kraju. Kwitnące kwiaty rzepaku zalewają wiosenny krajobraz tworząc złociste dywany. Popyt na olej rzepakowy wciąż rośnie, coraz częściej sięgamy po nasz rodzimy produkt. Badania potwierdzają że olej rzepakowy tłoczony na zimno notuje wzrost sprzedaży i produkcji, a użycie oliwy z oliwek w naszym kraju jest na poziomie stałym.
Jednym z głównych powodów jego rosnącej popularności jest to, że do niedawna większość z nas znała tylko tani, rafinowany olej, który jest tłoczony za pomocą ciepła i chemikaliów, często też oznaczany ogólnie jako olej rzepakowy lub roślinny. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat wzrosła świadomość nie tylko konsumentów, ale przede wszystkim rolników którzy odkryli rynek na wysokiej jakości tłoczony na zimno oleju rzepakowy. Często oznaczane jako premium czy virgin to oleje które są zupełnie inne niż tanie, rafinowane produkowane masowo. W zależności od temperatury tłoczonych ziaren rzepaku możemy uzyskać przeróżne aromaty oleju. Od tych pachnących rzepakiem, które są prawdziwie tłoczone na zimno, a ziarna nie są wcale podgrzewane, po te z aromatem maślanym czy orzechowym, gdzie pomimo tłoczenia na zimno temperatura tłoczonych nasion na skutek procesu produkcji wzrasta.
Kolejnym kluczowym punktem wzrostu sprzedaży są zdrowotne właściwości naturalnie pozyskiwanego oleju rzepakowego. Ma najniższą zawartość tłuszczu nasyconego z dostępnych olei spożywczych 7% , czyli o połowę mniej tego co ma popularna oliwa z oliwek,14% o maśle nie wspominając które tłuszczy nasyconych ma około 51%. Jest bogaty w witaminę E i kwasy tłuszczowe omega-3 i 6.
Zawarte w oleju rzepakowym nienasycone kwasy tłuszczowe są potrzebne do właściwej budowy komórkowych błon w naszym organizmie. Wiele badań ukazuje zdrowotne właściwości oleju rzepakowego i jego przewagę nad innymi. Pomaga redukować poziom cholesterolu, wzmacnia system immunologiczny oraz usprawnia działanie układu nerwowego, a substancje zawarte w oleju usprawniają krążenie krwi i zapobiegają chorobom serca. Witaminy takie jak E i K to kolejne z elementów, które zawiera olej rzepakowy. Jednak najcenniejszym ze składników oleju rzepakowego tłoczonego na zimno to jednonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6. Właśnie taki olej posiada te kwasy w idealnych proporcjach dla naszego organizmu. Stosunek, idealny stosunek 2 omega 6 do 1 omega 3 właśnie tych kwasów w oleju rzepakowym to kolejny duży plus dla rzepaku. Żaden olej nie posiada takich proporcji, nawet najlepsza oliwa z oliwek virgin nie ma takich proporcji. Trzeba tutaj zaznaczyć że właśnie jednonienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne dla właściwej pracy układu sercowo-naczyniowego. Jest go aż 60%, czyli najwięcej ze wszystkich olei.
Pomimo tego że olej rzepakowy to wciąż tłuszcz warto go stosować w dietach odchudzających i nie tylko bo dzięki swoim właściwością pomaga w procesie przemiany materii. Olej rzepakowy ma jeszcze jedną przewagę nad oliwą z oliwek. Ma wyższą temperaturę dymienia, za czym idzie niższa szkodliwość toksycznych substancji przy smażeniu. Podobnie jednak jak oliwa extra virgin tak i olej rzepakowy tłoczony na zimno nie jest jednak polecany do smażenia ze względu na niski poziom oczyszczenia który przy wysokich temperaturach uwalnia nie przyjazne substancje.
Rzepak, tak i tłoczony z niego olej przeżywał swoje wzloty i upadki. Używano roślin do odchwaszczania gleb i poprawy ich jakości jako naturalny kompost. Rzepaku używano również do karmienia zwierząt, był też okres gdzie nie przywiązywano dużej uwagi do wykorzystywania rzepaku w przemyśle spożywczym. Olej był w głównej mierze używany do smarowania silników jak i do produkcji przeróżnych smarów. Działo się tak ze względu na gorzki smak oraz wysoki poziom kwasu erukowego, który jest toksyczny dla ludzi, przede wszystkim dla małych dzieci. W Stanach Zjednoczonych w 1956 r. rzepak został całkowicie wykluczony z ludzkiego łańcucha pokarmowego właśnie przez szkodliwe działanie tego kwasu. Udało się jednak ograniczyć obecność szkodliwej substancji w latach 70. XX w. kiedy to opracowano i wyhodowano odmiany rzepaku o niskiej zawartości kwasu erukowego, a produkty z rzepaku uznane zostały za ogólnie bezpieczne. Obecnie w większości krajów świata obowiązuje zakaz uprawiania odmian rzepaku z wyższym niż 1-2% poziomem zawartości tej toksyny. Dotyczy to również Polski. Dlatego warto zwrócić uwagę czy nasz olej rzepakowy tłoczony na zimno, nawet ten z „zielonym listkiem” pochodzi z krajów Unii Europejskiej, a najlepiej byłoby gdyby pochodził z Polski. Wiele wielkich koncernów pomimo że tłoczy oleje na zimno, surowce sprowadza z dalekiego wschodu ze względów ekonomicznych. Tam jednak kontrola nasion nie tylko rzepaku używanych w rolnictwie wygląda inaczej.
Olej rzepakowy tłoczony na zimno znalazł również wielu zwolenników wśród wielkich szefów kuchni, kucharzy i amatorów gotowania. Doceniają go przede wszystkim za delikatność i fakt, że nie zakłóca smaku innych składników w taki sposób w jaki robi to oliwa z oliwek. Można go znaleźć w menu restauracji docenianych w całym kraju. Kucharze używają go do wyrobu ciast, deserów, majonezu, dressingów, jako dodatek do świeżo wypieczonego pieczywa. Trafia na stoły zamiast oliwy z oliwek, co niezmiernie cieszy rzemieślnicze, małe tłocznie w Polsce.
Nie oznacza to jednak końca oliwy z oliwek w naszych kuchniach czy restauracjach. Oliwa wciąż będzie popularna i ceniona za smak czy aromat. Jest jednak jednym z najbardziej podrabianych olei na świecie, stąd też duże obawy odnośnie faktycznej jakości zamkniętej w butelce. Mamy jednak alternatywę. Mamy tłoczony na zimno olej rzepakowy. Starannie wykonany, prawdziwie zimno tłoczony, naszą polską oliwe północy. Znalazł już wielu zwolenników i wciąż znajduje nowych, a jego walory będziemy doceniać przez długie lata.